Olej z wiesiołka (Oenothera), pozyskiwany z nasion jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych,
w tym niezbędnych dla organizmu kwasów Omega-6, np. linolenowego i Omega-3, np. gamma-linolenowego.
Z tego wynika szereg jego korzystnych właściwości.
Kto powinien umieścić olej z wiesiołka w swojej apteczce lub jadłospisie?

Po co nam tłuszcze nienasycone?

Tłuszcze nienasycone mają wiele zadań biologicznych, między innymi współtworzą błony komórkowe,
są rozpuszczalnikami dla kilku witamin, stanowią źródło energii, mogą regulować pośrednio gospodarkę hormonalną,
a dla niektórych hormonów i substancji regulatorowych są prekursorami.W przypadku oleju z wiesiołka, dwa spośród zawartych w jego nasionach kwasów nienasyconych, wspomniane już kwas linolenowy i gamma-linolenowy, są prekursorami eikozanoidów. Te są wykorzystywane przez organizm do syntezy substancji sygnalizacyjnych stanu zapalnego i enzymów.

Wiesiołek na astmę

Astma jest chorobą przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. Do zaostrzenia dochodzi w chwilach nadmiernego pobudzenia układu odpornościowego, a jednym ze sposobów łagodzenia ataków astmy jest właśnie przyjmowanie oleju z wiesiołka. Zawarty w nim kwas gamma-linolenowy (GLA) jest wykorzystywany do produkcji prostaglandyny E1 – jest to związek, który skutecznie chroni przed alergią, ponieważ usprawnia krążenie płucne i delikatnie rozszerza oskrzela. Poza tym wiesiołek hamuje produkcję leukotrienów, które są odpowiedzialne za nasilenie odpowiedzi immunologicznej.

Wiesiołek na egzemę

Różnego rodzaju choroby skóry przebiegające z jej przesuszeniem, zaczerwienieniem (stanem zapalnym) czy spękaniem, zwykle można łagodzić przez ograniczenie utraty wody i właśnie tu stosuje się zewnętrznie olej z wiesiołka. Wbrew powszechnej opinii, nie wchłania się on, ponieważ cząstki kwasów tłuszczowych są zbyt duże, ale tworzy na powierzchni skóry i między komórkami naskórka cienką warstwę tłuszczową, przez którą nie odparowuje woda. Jednocześnie dochodzi do pośredniej stymulacji produkcji prostaglandyny E1 (można ją również pobudzać, przyjmując olej z wiesiołka w diecie), która ma działanie łagodzące i przeciwzapalne.

Korzystne efekty daje także stosowanie oleju z wiesiołka kosmetycznie na skórę w przypadku zmian trądzikowych przebiegających z zapaleniem gruczołów oraz jako kosmetyku męskiego po goleniu.

Wiesiołek na problemy z wątrobą

Prostaglandyna E1 znana jest z silnego działania łagodzącego w komórkach wątroby. Nie jest w stanie ich regenerować, ale olej z wiesiołka pozwala ograniczyć wydzielanie sygnałów stanu zapalnego i tym samym ogranicza ból wątroby oraz ułatwia zachodzenie procesu regeneracji
(ta rozpoczyna się dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego). Warto jednak pamiętać, że olej z wiesiołka działa żółciopędnie, dlatego jego przyjmowanie powinno ograniczać się w chorobach wątroby do niewielkich lub średnich dawek.

Wiesiołek dla reumatyków

Jedną z powszechniejszych chorób związanych ze stanem zapalnym, jest reumatyzm (dość szeroko pojmowany). Olej z wiesiołka, zarówno stosowany zewnętrznie, jak i suplement diety, pozwala przeciwdziałać rozwojowi stanu zapalnego. Nie jest stosowany w zaawansowanych stadiach choroby, jednak u osób z łagodnym przebiegiem może przynieść znaczną ulgę.

Jak przygotować wiesiołka?

Na skórę nakłada się bardzo cienką warstwę kosmetycznego oleju z wiesiołka. Jest on bezpieczny i raczej hipoalergiczny, jednak przed zastosowaniem większej ilości warto wykonać test.

Jako suplement diety na astmę najlepiej przyjmować go, rozmieszanego w ilości kilkunastu kropel na szklankę naparu imbirowego.







Autor: Marta Kmiecik www.martakmiecik.blogspot.com FB:blognaturalny

Foto: www.theloth.blogspot.com/